FAJNE RZECZY: "Good IDEA"- kanał na YT, który prawdziwie wymiata

Ach, ta architektura!

Niby liznęłam już temat, a nawet czuję się z nim zaprzyjaźniona dzięki Archi-przygodom, programowi Narodowego Centrum Kultury, o którym pisałam tutaj:

https://kulturalna-agentka.blogspot.com/2024/01/fajne-rzeczy-bywa-ze-sie-nie-chce-i.html

... ale ciągle jeszcze brakuje mi większej pewności siebie w tym temacie. Strachy i braki nadrabiam w wolnej chwili dzięki dwójce totalnych znawców tematu: Radosławowi Gajdzie i Natalii Szcześniak. 

Na kanale YT @goodidea_archi wartościowych filmików jest cała masa. Jeśli przed swawolnym i samowolnym zanurzeniem się w tym świecie powstrzymuje Cię brak czasu i potrzeba szybkiego wyciągnięcia czegoś dla siebie, to zgłaszam się do pomocy. Rozpykałam już to konto dla Ciebie. Ba! Mam nawet kilka przemyśleń i porad, kiedy możesz wykorzystać konkretny filmik. No to zaczynamy!

Przypadek 1: GRUPA PEŁNA BADACZY
Jeśli masz przyjemność pracować z ekipą uwielbiającą rozkminiać, testować, badać i zadawać pytania, wybierz jeden z filmów z playlisty "Wielkie katastrofy". Znajdziesz tam historie budynków bez happy endu, rozłożone na czynniki pierwsze: WTC w Nowym Jorku, MTK w Chorzowie oraz elektrownię w Czarnobylu. 
Chcesz połączyć teorię z praktyką? Polecam wpis na blogu

Przypadek 2: WIELKIE IDEE ARCHITEKTURY
Spacer po najważniejszych obiektach architektonicznych, połączony z ich analizą, w tym znajdowaniem połączeń między realizacjami z różnych epok? Tak!
Wybierz miasto lub styl w architekturze i udaj się w szybką podróż. Toruń, Kraków, Gdańsk, a może Wenecja? Tak! A wszystko to znajdziesz na playlistach: "Gotyk" czy "Architektura Dolnego Śląska". Szczególnie polecam te odcinki, które nie ograniczają się do wąskiego wycinka w dziejach, ale ogarniają całość: "Architekturę Dolnego Śląska" oraz "Ładne rzeczy!".
Filmy te warto pokazać grupie, która zna już podstawy historii sztuki. Wspólne rozpracowywanie budynków może dać Wam wiele satysfakcji. 
Chcesz połączyć teorię z praktyką? Polecam wpis na blogu 

DO DZIEŁA: Miasto idealne

Przypadek 3: CO TO JEST TEN BAUHAUS???
Już coś obiło Ci się o uszy o tym całym Bauhausie, ale dalej nie masz pewności, o co chodzi? Zastanawiasz się, jak to możliwe, że coś, co powstało 100 lat temu, wpływa do dziś na dziedziny takie jak budownictwo i dizajn? Trzy odcinki, w tym ostatni poświęcony nie architekturze, a właśnie dizajnowi, oświecą Cię w temacie. Na obejrzenie trzech odcinków zamieszczonych w playliście "BAUHAUS" przeznaczysz niecałe 40 minut. 
Chcesz połączyć teorię z praktyką? Polecam wpis na blogu 

DO DZIEŁA: Opowieści tyłeczkowe, czyli co można zrobić z wystawą "Dizajn w formie" NCK-u

Przypadek 4: 333 FILMY
Podane powyżej przykłady absolutnie nie wyczerpują tematu. Autorzy, świadomi tego, jak bardzo architektura oddziałuje na nasze życie i jakie ma znaczenie, starają się omówić każde z tych zagadnień. 333 – na dzień dzisiejszy tyle właśnie filmów znajduje się na kanale. Może więc, zamiast planować, lepiej włączyć playlistę zawierającą je wszystkie i oglądać, oglądać, oglądać?...

A NA KONIEC... ROZMOWY O MALARSTWIE, CZYLI "OFF TOPIC: OBRAZ MIESIĄCA"
Od nauki o kolorach i locie w kosmos, poprzez najdroższe obrazy roku, aż po brzydkie średniowieczne dzieciątka. Ciągle zastanawiasz się, jak udowodnić swoim starszym uczniom, że sztuka to fajny temat do rozmowy? Wybierz jeden z ponad 30 filmów, odpal grupie o otwartych głowach i zaproponuj dyskusję.

Chcesz więcej treści? Temat okazał się frapujący? Zerknij na stronę goodidea.archi i sprawdź oferty książkowe oraz kursy proponowane przez twórców. Na mojej liście książkowej są już "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?" oraz kilka kursów dla początkujących fanek architektury. W tzw. międzyczasie poczytuję bloga i oglądam youtubowe filmy.

Twoja Helen

Komentarze