DO DZIEŁA: Miasto idealne


Jeśli jesteś dorosłym z jakimkolwiek arcypoważnym problemem- spytaj o radę kogoś kto nie skończył dziewiętnastu lat. Serio! Wiele razy przekonałam się już, że młodszaki często mają do wielu spraw zdrowy dystans. Ten, którego nam czasem brakuje bo wydaje się nam, że rzecz jest nie do przeskoczenia. Ekspercka rada "niepełnolata" często nabombowana jest też pozytywną energią. Więc jeśli nawet nie skorzystasz z zaleceń, istnieje spora szansa, że spojrzysz na swój problem z dystansem. I uśmiechem. Podobnie sprawy mają się, jeśli chodzi o miejski kryzys. Wiem bo sprawdziłam! 

Wałkujemy temat kryzysu mieszkaniowego, wpływu budowania drapaczy chmur w klimatycznych dzielnicach na daną społeczność... A może warto by spytać o wyobrażenia na temat świata za 5 - 10 - 50 lat tych którzy tych czasów dożyją, czyli dzieci? Jak poznać opinię młodych ekspertów, a przy okazji sprawić im i sobie trochę frajdy? W końcu to nie tak, że poważny temat musi koniecznie wymagać powagi. 

Przygotuj:
- kartki "sklerotki" lub kartki formatu A4 pocięte na 4 
- mazaki 
- białe kartki z bloku technicznego A3
- kredki i mazaki
- stare gazety z kolorowymi ilustracjami 
- klej
- nożyczki

Zrób też miejsce na podłodze- tu rozłożone zostaną zapisane/zarysowane przez ekipę kartki. 

Zapytaj: czego nie ma Twoje miasto/ miejscowość, a co powinno się w nim znaleźć, abyś czuła / czuł się w nim szczęśliwa / szczęśliwy teraz i w przyszłości za 5 - 10 - 50 lat? 
Możesz dodać, że masz na myśli konkretne miejsca, budynki, dzielnice, ukształtowanie terenu, florę i faunę, miejsca rozrywki, sportu, kultury, nauki itd. itp. Poproś o wypisanie na kartkach wszystkiego, co uczestnikom zabawy przyjdzie do głowy, a następnie o ułożenie kartek na podłodze, jedna przy drugiej. Jako przykład wrzucam poniżej filmik z pomysłami mojej feryjnej ferajny. 


Podłoga usłana karteczkami? Świetnie! Poproś teraz wszystkich, aby zgromadzili się dookoła kartek po czym wybrali jedną ze swoich propozycji. Niech każdy w kręgu po kolei powie dlaczego chce, aby w przyszłości jego miasto miało... sklep ze wszystkim, cyrk lub jezioro w centrum (czyli uzasadnili wybór tej konkretnej karteczki). 

Mamy już bazę pomysłów. Kolejny etap to stworzenie projektu miasta idealnego. Rzuć grupie wyzwanie: zaprojektuj dzielnicę Twego miasta idealnego uwzględniając w projekcie wybrany przez siebie pomysł z bazy pomysłów. 

Podpowiedz uczestnikom, że w swoim projekcie mogą wykorzystać fragmenty zdjęć, które znajdą w gazetach. Nie obwarowuj projektów zakazami, wymogami, a jeśli masz pytanie- okaż zainteresowanie i życzliwość. Nic tak nie uskrzydla młodego projektanta, jak uznanie dla jego innowacyjnych pomysłów.
Na koniec zorganizuj wystawę projektów. Możesz np. Ustawić pod ścianą krzesła i na ich siedziskach położyć prace. Wystawę będzie można zwiedzać "gęsiego" co uprości sprawę, jeśli masz ograniczony czas. 

Twoja Helen


#dodziela #miastoidealne #miastoprzyszlosci #projektymiast #warsztatydladzieci #warsztatydlamlodziezy #kulturalnaagentka #plastyka #warsztatyplastyczne #sztukadziecka 


Komentarze