ŁATWIEJ ZROZUMIESZ: Lekcja warta odrobienia. Jak wprowadzić herstorię do Twoich działań i dlaczego warto?


POST NR 2 Z SERII POŚWIĘCONEJ POWROTOWI DO SZKOŁY

W tym poście dzielę się z Tobą moimi sposobami na odkrywanie kobiecej części dziejów ludzkości. Nie musisz czuć ducha feminizmu, żeby poznawać herstorie i przekazywać je innym. Pomyśl o tym, jak o zwykłej, matematycznej uczciwości. Kobiety i dziewczęta stanowią w końcu połowę ludzkości... 

... Wystarczy jednak zajrzeć do szkolnych podręczników, aby odkryć, że w oficjalnej edukacji nie są praktycznie reprezentowane. Według rozmówczyń Babki od Histy (o jej "Lekcjach demo" przeczytasz w dalszej części tekstu) w szkolnych treściach kobiety zajmują zaledwie 5%. Nawet jeśli pracujesz z klasą/ grupą warsztatową w 100% męską, warto, aby kobiety zagościły w przekazywanych przez Ciebie treściach. Chłopaki też zasługują na to, aby odkryć te wszystkie bohaterki, geniuszki, buntowniczki. Równie inspirująca co Józef Piłsudski może okazać się dla nich Aleksandra Piłsudska. 


Jak zacząć tę przygodę? Oto kilka podpowiedzi. 

1# ZACZNIJ OD SNUCIA NIEZWYKŁYCH HERSTORII

Zajmujesz się edukacją w przedszkolu lub klasach 1-3? Prowadzisz popołudniowe warsztaty dla najmłodszych? Być może w ciągu dnia macie z grupą rytuał czytania? Tak, to ten, kiedy dzieciaki układają się wygodnie na dywanie, a Ty czytasz o przygodach baśniowych postaci... A gdyby tak zastąpić fikcję prawdą i wprowadzić do życia najmłodszych najprawdziwsze bohaterki? Super pomocą w snuciu hesrtorii jest seria książęk "Opowieści na Dobranoc dla Młodych Buntowniczek", w tym ta napisana przez Sylwię Chutnik poświęcona Polkom. Uwaga: czytanki działają nie tylko na najmłodszaki. Snucie opowieści przez lata było moją metodą na wyciszenie grupy na lekcjach plastyki. Ludzie lubią słuchać opowieści, po prostu, bez względu na wiek. Im bardziej coś niesamowite, a potem okazuje się najszczerszą prawdą, tym bardziej zapada w pamięć. Czy fikcyjny szewczyk Dratewka ma jakiekolwiek szanse z realną znastolatką z Kanady Ann Malik, która zdobyła nagrodę Google Science Fair za wynalezienie latarki zasilanej ludzkim ciałem? Nie, kiedy Twoja ekipa dowie się, że Wasza bohaterka pracuje nad tym, aby dostęp do jej wynalazków miał każdy, nawet najbiedniejsi. 


2# POZWÓL INNYM ODKRYWAĆ NIEZWYKŁE POSTACI 

Jeśli wraz z ekipą wkręciliście się w "Opowieści na dobranoc..." to warto, abyście sięgnęli po inspirowaną wydawnictwem grę. Ogromny plus tej zabawy, poza poznawaniem niesamowicie intrygujących kobiet, jest taki, że zakłada ona współpracę, a nie rywalizację. Siostrzeństwo górą!

Rada: nie idź na żywioł, rozpracuj ją wcześniej solo, aby podczas zajęć być wsparciem dla grupy poznającej wspólnie jej reguły. 


3# POSŁUCHAJ 

Myślisz sobie "Wszystko fajnie, ale to są treści dla dzieci. Potrzebuję czegoś więcej, aby wkręcić się w temat. Tyle, że nie mam na to czasu!". No to posłuchaj. Jest w necie coraz więcej ciekawie podanych treści w tym temacie. Na start, dla Ciebie jako osoby zajmującej się edukacją, czy animacją polecam "LEKCJE DEMO" z Mediateki CK Zamek. Warto przesłuchać wszystkie rozmowy Agnieszki Jankowiak-Maik znanej w sieci jako Babka od Histy, ale w naszym temacie szczególnie polecam Ci: odcinek 1 i 2 "Czy i dlaczego potrzebujemy historii kobiet?" oraz "Język kształtuje rzeczywistość- dlaczego potrzebujemy języka inkluzywnego?"

Kolejny stopień przyjemności w odkrywaniu herstorii to odsłuchiwanie podcastu "Herstorie Wysokich Obcasów", które znajdziesz także na Spotify.  Pisałam o nim w poście "FAJNE RZECZY: Top 5 moich ulubionych podcastów" . Dodam jeszcze, że Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch dalej działają i nagrywają kolejne odcinki. Niedawno stuknęły im dwa lata podcastu! Sto lat i Wasze zdrowie Dziewczyny! Dzięki za świetną robotę! 


4# PRZECZYTAJ 

Zanurz się w wiecie kobiet czytając ich biografie i oglądając o nich filmy. Jeśli interesują Cię artystki- śledź listę lektur, które wrzucam na bloga opatrując je etykietą "PÓŁKA Z KSIĄŻKAMI". Jeśli wolisz krótszą formę, a spodobały Ci się podcastowe "Herstorie WO", polecam artykuły z serii "Portrety kobiet", które znajdziesz na stronie Gazety Wyborczej. 


5# RZUĆ SOBIE WYZWANIE

Sprawdź ile jest kobiet w Twoim otoczeniu. Poznaj patronki ulic miejscowości* w której mieszkasz, zrób zdjęcie każdemu pomnikowi upamiętniającemu bohaterkę, wypisz dzieła sztuki stworzone przez kobiety, które prezentowane są w kolekcji stałej Twojego ulubionego muzeum. Jeśli masz w sobie ducha rywalizacji- zaproś do tych poszukiwań bliskie Ci osoby. Tak, Twoi uczniowie i uczennice też mogą zaliczać się do tego grona. Czuję, że część z nich będzie chciała pobić Twój rekord i czymś Cię zaskoczyć. Pozwól innym czegoś Cię nauczyć. Przy okazji Twoi uczniowie i uczennice lepiej zapamiętają coś, w czym Ciebie zagięli ;) 

* Dla przykładu. W Elblągu jest ponad 450 ulic. Tylko siedmiu z nich patronują kobiety, w tym jedna- Grażyna- jest postacią literacką i tylko jedna- Maria Skłodowska-Curie- naukowczynią. 


Girl power!

Twoja Helen


#herstorie #herstories #historiakobiet #feminizm #sztukakobiet #kobietywhistorii #latwiejzrozumiesz #podcasty #ksiazkiokobietach #okobietach #kobiety #girlpower #kulturalnaagentka 

Komentarze