A kuku! Dawno mnie tu nie było. Tak- dobrze się domyślasz: sporo się u mnie dzieje. Możliwe więc, że teraz wpadam tu tylko na ten wpis i znów zniknę na dłuższą chwilę. Ale zanim... muszę (bo się uduszę) wrzucić tu ku pamięci propozycję warsztatów archeologicznych dla Ciebie.
NA mini MARGINESIE: jeśli chcesz wiedzieć co dzieje się u mnie aktualnie, zapraszam w kilka miejsc:
Instagram: Kulturalna Agentka gdzie dzielę się moimi zawodowymi hyziami: od inspirujących książek po warsztaty, które realizuję. Czasem wrzucam tu też informacje o nowym poście na blogu, ale zdecydowanie częściej o tym zapominam:
https://www.instagram.com/kulturalna_agentka/?locale=es&hl=en
CS Galeria EL: a propos warsztatów- galeria to miejsce, gdzie możemy spotkać się i zrobić coś razem. Ofertę edukacyjną, za którą odpowiadam, znajdziesz w zakładce WIZYTA W GALERII- edukacja:
https://galeria-el.pl/edukacja/
Instagram: Bazgroły Helen to całkiem nowe miejsce, gdzie dzielę się swoimi niepoważnymi portrecikami i innymi bazgrołami majstrowanymi w wolnym czasie. W końcu postanowiłam podzielić się nimi z innymi. Daje mi to nadspodziewanie dużo frajdy:
https://www.instagram.com/bazgroly_helen/
OK, czuję się usprawiedliwiona we własnych oczach z dłuższej tu nieobecności, czas więc na prawdziwy post NA TEMAT.
Za chwilę dojdziemy do warsztatów wymyślonych dla pewnej energicznej grupki z klubu osiedlowego. Chcę jeszcze napisać o tym, jaka przyświecała mi idea, kiedy kombinowałam to i owo.
Zależało mi na tym, aby trochę bardziej zintegrować grupę, która ostatnio słabiej się dogadywała. Naczelną zasadą uczyniłam więc konieczność współpracy. Jeśli Twoja ekipa zapragnie konkurować ze sobą w podziale na grupy, zaznacz, że w przypadkach, kiedy trudno będzie rozstrzygnąć kto był w danej konkurencji pierwszy- punkty zdobędzie lepiej dogadująca się brygada. Na koniec zapytaj, jakie płyną korzyści ze współpracy. Poproś o podanie konkretnych sytuacji mających miejsce podczas zabawy w Tropicieli przeszłości.
Chciałam też przekazać drobinę-kurzynę wiedzy o archeologii- stąd przy każdym zadaniu na starcie rzucałam jedną prostą ciekawostk. Ważne aby dopytać, czy dane słowo jest znane: hieroglif, sarkofag, wykopaliska, amulet itd.
TROPICIELE PRZESZŁOŚCI
1. Odkoduj hieroglify
Opis: Dzieci dostają kartkę z przykładowymi hieroglifami i próbują odszyfrować krótką wiadomość.
To zadanie wymaga od Ciebie stworzenia najpierw prostego alfabetu, następnie wymyślenia wiadomości i napisania jej z pomocą tego alfabetu. A jako kwadrat, W jako chmurka, K zamienione w serduszko itd.
* Ciekawostka: Klucz do rozszyfrowania hieroglifów znaleziono na Kamieniu z Rosetty w 1799 roku.
2. Malowanie zakręconego węża
Opis: Dzieci otrzymują: kawałek sznurka, kartkę papieru, mazaki, kredki. Najpierw układają lub rzucają sznurek na stół, a następnie malują ogromnego wijącego się węża powtarzając wzór stworzony przez sznurek, a także inspirowany starożytnymi malowidłami.
* Ciekawostka: W starożytnym Egipcie węże były symbolem ochrony i władzy faraonów.
3. Posklejaj starą wazę
Opis: Dzieci otrzymują „potłuczone” fragmenty wazy z papieru i muszą je skleić w całość.
* Ciekawostka: Archeolodzy często odnajdują tylko kawałki naczyń i muszą je rekonstruować.
4. Stwórz własny amulet
Opis: Dzieci tworzą wspólnie amulet rysując go na kartce i ozdabiając symbolami. Wspólnie zastanawiają się, jakie moce ma dany amulet (szybszego czytania lektur szkolnych, jedzenia nielubianych dań obiadowych czy strzelania goli?).
* Ciekawostka: Starożytni Egipcjanie nosili amulety, by przynosiły im szczęście i ochronę.
5. Tajemniczy sarkofag
Opis: Dzieci otrzymują ramkę na której zapisują cztery przedmioty codziennego użytku, które są według nich niezwykle cenne. Tym samym tworzą współczesny sarkofag z XXI wieku! W sarkofagach ekipy z klubiku znalazły się m. in. gry planszowe i diamenty.
* Ciekawostka: W grobowcu Tutenchamona znaleziono ponad 5 000 przedmiotów!
6. Wydobywanie kamieni ze „starożytnego pierniczka”
Opis: Dzieci dostają twardy „pierniczek” z zatopionymi kamieniami i muszą je ostrożnie wydobyć za pomocą wykałaczek i pędzelków.
Do tego zadania wykorzystałam świąteczne pierniczki kupione w Flying Tiger. Ty możesz użyć dowolnego zestawu do wykopów dostępnego także w Action lub TED-im:
Jeśli Twoja ekipa będzie miała problem z podzieleniem się wykopanymi znaleziskami, zaproponuj losowanie.
*Ciekawostka: Niektóre skamieniałości znajdują się w twardych skałach i trzeba je ostrożnie wydobywać!
Komentarze