ŁATWIEJ ZROZUMIESZ: Niezwykłe artystki i jak je znaleźć

 

Ależ gra i buczy w mojej herstorycznej bańce! Coraz więcej ciekawych treści o kobietach sztuki pojawia się w formie książek, podcastów, filmów, kont na Instagramie. Zwyczajnie- temat zrobił się modny. Staram się czerpać z tego jak najwięcej, a przy okazji wyrabiać sobie własne zdanie. Jeśli i Ciebie interesują losy artystek- zapraszam do czytania, a następnie - tym bardziej do dodawania w komentarzu własnych herstorycznych odkryć i przemyśleń. 
* Uwaga! Linki do podcastów znajdziesz na końcu :) 

#1 CZYTASZ KSIĄŻKI O SZTUCE, ODSŁUCHUJESZ PODCASTY BIORĄC POD LUPĘ WĄTKI KOBIECE
Nie jesteś osobą, która lubi rzucać się od razu na głęboką wodę? Na start polecam książki Iwony Kienzler i Małgorzaty Czyńskiej. Moją faworytką jest co prawda ta pierwsza- Iwona Kienzler, więcej uwagi poświęcająca faktycznie kobietom, ale i publikacje Małgorzaty Czyńskiej powinny znaleźć wdzięcznych czytaczy, zwłaszcza, jeśli to osoby zaczynające swoją przygodę ze światem sztuki. Dla lubiących słuchać- podcast Polskiego Radia Katowice- "Szkoła Bardzo Wieczorowa". Wybrałam interesujące mnie odcinki, utworzyłam playlistę i odsłuchiwałam do poduszki. Zdecydowany plus audycji: wszystko podane jest lekko i zrozumiale, bez zbędnych rozkmin. #2 ŚWIADOMIE SZUKASZ HERSTORYCZNYCH TREŚCI, SKUPIASZ SIĘ NA KONKRETNYCH ARTYSTKACH
Lecimy dalej, nie pomijając np. odcinków "Otuliny o sztuce" dedykowanych kobietom-artystkom związanym z Niderlandami. Po tych perełkach zapewne zgłodniejesz i nabierzesz apetytu na dokonanie własnych odkryć. Fajnym zaczątkiem może okazać się niewielka książeczka Susie Hodge pełna art-nazwisk z całego świata. 


W międzyczasie polecam lektury poświęcone konkretnej bohaterce. Kręci Cię sztuka polska? Masz szczęście- mamy na rynku sporo świetnie napisanych książek. Agnieszka Dauksza, Angelika Kuźniak to tylko dwie, super pracowite autorki, z powiększającego się grona biografek. Absolutną faworytką jest "Jaremianka". #3 BUDUJESZ LISTĘ NAJCIEKAWSZYCH ARTYSTEK 
A może odrobinka walki z mylnymi wyobrażeniami ;)? Polecam biografię Tove Jansson- twórczyni Muminków. Okazuje się, że jej story nie do końca klei się z wizją babinki z gromadką wnuków. To jedna z moich ulubionych biografii, choć ostrzegam- nie jest to lektura w 100% lekka. 
Autobiografia? Koniecznie "Pokonać mur" Mariny Abramović bo do kompletu mamy genezę performance-u. A jeśli lubisz książki z motywem śledztwa i całą masą świetnych zdjęć- wrzuć na czytelniczą listę biografię Vivian Maier (i daj znać, czy i Ciebie irytowało wymyślanie tytułów zdjęć przez autorkę- w sumie jedyna rzecz, która mnie drażniła podczas czytania). #4 ZADAJESZ SOBIE PYTANIE: DLACZEGO BYŁO TAK MAŁO TWÓRCZYŃ???
Złap oddech, daj odpocząć oczom i ponownie posłuchaj co o kobietach artystkach mówią specjalistki. W podcaście "Gablotki" Martyna Kliks w rozmowie z Elizą Trojanowską znajdziesz kolejne książkowe polecajki. "Przywołana już wcześniej "Otulina o sztuce" pozwoli Ci złapać balans, jeśli już jesteś na etapie intensywnych rozmyślań pod tytułem "Dlaczego nie było wielkich artystek?" i może nawet czujesz lekkie oburzenie, że w polskich muzeach jest tak mało dzieł kobiecych. Kontynuację wątku znajdziesz w 17-tym odcinku "Dlaczego sztuka?"- podcastu Grażyny Bastek. Rozmowa z Agnieszką Morawińską to prawdziwe złoto. Dowiesz się z niej m. in. kiedy w Polsce miała miejsce pierwsza wystawa prezentująca dokonania kobiet. 


Zastanawia Cię, jak temat wygląda od strony samych artystek, w dodatku tych tworzących aktualnie? Może w dzisiejszych czasach mają łatwiej? Co stanowi dla nich przeszkodę w budowaniu kariery? Odpowiedzi dostarczy Ci rozmowa z Karoliną Sikorską, gościnią podcastu "Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy". 
Prawdopodobnie jesteś już w herstorycznej- artystycznej bańce i newsy o nowych książkach w tym temacie same wpadają Ci przed oczy. Ja osobiście czekam na kolejne publikacje Sylwii Zientek, którą świetnie mi się czyta. Do nadrobienia mam jej "Kobiety z Montparnassu". Poluję na "Chleb prawie powszedni"- pokaźnych rozmiarów pamiętnik polskiej artystki Zofii Stryjeńskiej. 
... 

#5 PRZY ZBUDOWANYCH PODSTAWACH WCHODZISZ W DIALOG Z BADACZKAMI TEMATU
Na koniec- i to wcale nie przewrotnie- polecam Ci przeczytanie książki "Dlaczego nie było wielkich artystek?" od której "wszystko" się zaczęło. Jej autorka, Linda Nochlin już na starcie oświeca nas, że to pytanie jest źle zadane. A potem perfekcyjnie zgłębia temat, dając nam dużo okazji do przemyśleń. 
Jasne- książkę możesz przeczytać wcześniej, ale jakoś nie polecam Ci jej na dzień dobry. Mam poczucie, że warto zrobić sobie wcześniej rozgrzewkę. Jak ją zrobić- już wiesz dzięki podpowiedziom powyżej ;)  


LINKI DO WYBRANYCH ODCINKÓW PODCASTÓW:
1. Szkoła Bardzo Wieczorowa:

Polskie Malarki w Paryżu: https://podcasty.radio.katowice.pl/polskie-malarki-w-paryzu/

Magdalena Abakanowicz: https://open.spotify.com/episode/65MdP57CoV0Qnr3fa771px

Wanda Telakowska: https://open.spotify.com/episode/7dRY8ngYddWiw6L9elcN2t

Maria Dulębianka: https://open.spotify.com/episode/1MmBBwI9Qu6ABPzhsfs2KE

Hanna Rudzka-Cybis: https://open.spotify.com/episode/1tHUOvyVeykszKweDRZzEG

Peggy Guggenheim: https://open.spotify.com/episode/1MLXUIR74RC0n91JC6PxAN

Leonora Carrington: https://open.spotify.com/episode/66fLTPs0oe3qfri6aKzUG1

Mela Muter: https://open.spotify.com/episode/3T9t6q2TloVVbIebJ74pDl

2.Otulina o sztuce: 

Miesiąc kobiet: Judith Leyster: https://open.spotify.com/episode/0cRlesfGL7vVIVTeGTdepu

Miesiąc kobiet: Geertruydt Roghman: https://open.spotify.com/episode/4IOHwI96PUQBskOJHpgbal

Dlaczego nie było wielkich artystek: https://open.spotify.com/episode/2HUcCnRZzXe0KEplx5PAn7

3. Gablotki

Sztuka kobiet- rozmowa Twoja Helenz Elizą Trojanowską: https://open.spotify.com/episode/1cCDgQtWO3j34FUdbehYBN

4. Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy - Dlaczego nie było wielkich artystek: https://open.spotify.com/episode/6CCgbuK5ADHZvAZ0OSqVb1

5. Po co Sztuka? O kobietach i sztuce: https://open.spotify.com/episode/0XeYg1GZBwiUUNCyjuZaZu


Twoja Helen


Komentarze