ŁATWIEJ ZROZUMIESZ: Iście klawa epoka! Film "A wszystko już było... w średniowieczu"

Uczysz historii lub sztuki i masz przed sobą zajęcia o Średniowieczu? Jeśli na samą myśl masz przed oczami mroczki lub po prostu chcesz wnieść powiew świeżości do wykładów, koniecznie zajrzyj na stronę Wirtualnych Muzeów Małopolski. 

A jak już się tam znajdziesz-  odpal filmik, dzięki któremu odkryjesz, jak wiele nas współczesnych łączy z tzw. wiekami średnimi, mrocznymi, oj jakże strasznie ciemnymi. Ogromna w tym zasługa "lektorki"- dr Magdaleny Łanuszki. Jej energia i humor mają szansę udzielić się ekipie i Tobie. 

Wracamy do tematu... Czy aby na pewno Średniowiecze było taką katastrofą, że nie warto o nim wspominać? To pytanie możesz postawić na początku spotkania swojej ekipie. Spróbuj wyciągnąć od niej to, co już o Średniowieczu wie, jakie ploteczki o tej epoce słyszeli. Podziel się też tym, co sam/a pamiętasz ze swoich szkolnych, a może nawet studenckich czasów. Stereotypy na tematów wieków średnich mają się świetnie, jest ich cała masa. Czas trochę się z nich wyleczyć i na nowo zafascynować całkiem sporym kawałkiem ludzkich dziejów. Koniec gadania! Zabierajcie się za oglądanie filmu. Trwa nieco ponad 30 minut, więc nie traćcie czasu. Jako misję po seansie polecam przegadać/ przemyśleć co zmieniło się w Waszym patrzeniu na Średniowiecze. A potem wybrać swoją ulubioną ciekawostkę z filmu. 

Link do filmu za którym stoi dr Magdalena Łanuszka: 

A WSZYSTKO JUŻ BYŁO... W ŚREDNIOWIECZU


Przykładowe tematy do przegadania: 

- moda: nogawice a spodnie rurki, jednorożec i tęcza 

- uroda: kanon piękna, depilacja, pielęgnacja brody i włosów

- związki damsko-męskie: zdrada, pożądanie i rozpusta 

- obyczaje: publiczne karmienie piersią, cosplay, higiena osobista, organizacja imprez masowych


Bywaj! 

Twoja Helen


#sredniowiecze #filmyosredniowieczu #latwiejzrozumiesz #film #filmhistoryczny #wirtualnemuzeamalopolski #polskiemuzea #lekcjahistorii #lekcjasztuki #lekcjaplastyki #historia #ciekawahistoria #pomocszkolna 

Komentarze