FAJNE RZECZY: Komu w drogę, temu podcast!


Dziś, po dłuższej przerwie w dzieleniu się podcastowymi odkryciami i blogowaniu w ogóle (takie uroki wakacyjnych zajęć w kulturze ;)), wrzucam ich kolejną dawkę. Te "słuchowiska" nie są dla mnie totalną nowością. Niektóre odświeżyłam nawet na potrzeby... przygotowań umysłu do stanu wakacyjnego. A ten już za dwa tygodnie! 

Jak co roku, sama przed sobą, musiałam podjąć decyzję, jaki obiorę kierunek mojej tradycyjnej mini solo podróży. Podcasty, odsłuchiwane przy okazji, np. w ramach pobudki, upewniły mnie w jednym: będzie duuuużo zwiedzania muzeów i galerii. Czyli, jak zwykle ;) Ale odrobinkę bardziej z głową. Przynajmniej taką mam nadzieję. 

W rozpracowaniu sposobu na zwiedzanie wspierały mnie właśnie poniższe autorki, które- czasem zupełnie na marginesie rozmów o czymś innym- rzucały konkretne rady. 

W odcinku "Po co Vermeer?" autorka podcastu "Po co sztuka? Galeria Osobliwości Grażyny Bastek", wraz ze swoją gościnią Agatą Kuleszą, wspomina wspólne zwiedzanie wystawy poświęconej słynnemu holenderskiemu artyście. Na marginesie rzuca uwagę, że przy wystawie cieszącej się tak ogromną popularnością okazała się być przypadkową szczęściarą. Nie mając innej możliwości kupiła  bilet na ostatnią możliwą godzinę zwiedzania danego dnia. Okazało się, że dzięki temu uniknęła poczucia, że musi gnać przez muzeum. Nikt nie stał jej za plecami i nie czekał na swoją kolej. Jeśli też lubisz przyjrzeć się na spokojnie dziełom sztuki- sprawdź, kiedy w danym muzeum lub galerii jest najmniejszy ruch. Może zamiast weekendu warto wybrać się na zwiedzanki w tygodniu? 

Z kolei Maja Michalak ze "Sztuki Poza Ramami" rozmawiając z Gunią Nowik, założycielką warszawskiej Gunia Nowik Gallery, wraz z nią zachęca do odwiedzania nie tylko tych oficjalnych, narodowych, publicznych miejscówek. Jeśli na wakacyjnej liście masz jedno z muzeów narodowych, postaraj się też o wyszukanie jednej małej, prywatnej galerii lub niszowego muzeum. To będzie Twoje odkrycie, którym na bank będziesz chcieć się dzielić z innymi przy okazji opowiadania o urlopie. 

Jeśli nie masz czasu na poszukiwania- polecam odsłuchać któryś z odcinków "Gablotek". Jego twórczyni, Martyna Kliks, zrobiła świetną robotę poświęcając uwagę miejscówkom, które znajdują się poza głównymi trasami turystycznymi w Polsce. Z opisów odcinków dowiesz się o jakim województwie opowiada akurat Martyna. 

Jeśli lubisz zwiedzać na wypasie, w towarzystwie osoby zawodowo zajmującej się oprowadzaniem, ale nie chcesz, żeby była to sztywna wyprawa, możesz sprawdzić, co w świecie przewodników aktualnie słychać. Jako przykład wrzucam "Przewodnik Histeryczny" w którym jego autorka Paulina opowiada między innymi o historii Krakowa i okolic. Jej podejście jest dalekie od podręcznikowej sztampy. 

Wolisz zwiedzanie solo, ale lubisz się do niego przygotować? Gorąco polecam podcast "OTULINA O SZTUCE", którego autorka Aleksandra Janiszewska-Cardone opowiada o sztuce wystrzegając się "ekscesów" i historycznych ploteczek, za to w cudownie kojący zmysły sposób. 

Udanych wypraw i ciekawych odkryć! 
Twoja Helen


#fajnerzeczy #kulturalnaagentka #sztuka #wakacjewpolsce #wystawy #muzea #zwiedzanie #galeriesztuki #podcastosztuce #podcastokulturze #podcast 

Komentarze