Znalezione w hurtowych ilościach w plastycznych szpargałach Galerii EL rolki do paragonów z biegu stały się moim malutkim wyzwaniem. Co zrobić z takim maleństwem- długim, ale wąskim, z papierem o specyficznej "jakości". W dodatku ta forma zwoju przypominająca... egipski papirus!
No to bum, w głowie pojawił się pierwszy pomysł.
#1 Egipski papirus w wersji 2.0
Egipski papirus pojawił się na moich integracyjnych warsztatach dla szkół jako zadanie domowe dla klasy. Wyzwanie brzmiało: zapełnijcie rolkę rysunkami i tekstami, które będę Wam przypominać fajne chwile razem. Raz w tygodniu (np. na godzinie wychowawczej) spiszcie lub narysujcie, każdy po kolei, pozytywne wspomnienie, sytuację związaną z Waszą klasą. Nie musi to być żadna "wiekopomna chwila", choć i na takie jest tu miejsce. Starajcie się jednak wyłapać i zachować na papirusie 2.0 jak najwięcej drobnych zdarzeń. Klasowa społeczność musi się więc w tym zadaniu skupić na pozytywach.
Jeśli chcesz użyć egipskiego papirusu 2.0 w klasie, która jest skonfliktowana, w której uczniowie boją się otwarcie mówić o swoich uczuciach z lęku przed wyszydzeniem, zaproponuj rozwiązanie z użyciem kleju. Po zapisaniu fragmentu rolki każda osoba skleja swój fragment ze zwojem. W ten sposób treść pozostaje niewidoczna, ale rolka się zapełnia, co jest dowodem na to, że jednak w grupie dzieje się coś dobrego, co warto upamiętnić.
#2 Najdłuższy budynek świata
W tym zadaniu w ruch idą mazaki, kredki, nożyczki i taśma papierowa. Jaka jest misja grupy? Wspólnie stworzyć fasadę super wysokiego wieżowca. Każdy otrzymuje fragment rolki (mniej więcej 50 cm) i zadanie: narysować na budynku, piętro po piętrze wymyślone przez siebie elementy architektoniczne i okna plus coś do obejrzenia w oknie (doniczkę z kwiatkiem, kota patrzącego na ptaszka na parapecie, kosmitę...). Warto w ramach rozgrzewki zaprosić uczestników do wspólnego rysowania kształtów na dużej kartce / tablicy / flipcharcie - to będzie Wasza ściąga "okienna". Moimi faworytami z ostatnich zajęć są okna w kształcie truskawki, cukierka i bałwana, a także super długie okno i wyglądającą przez nie kobietą- żyrafą.
Gotowe prace grupy najprościej skleić żółtą taśmą papierową (łatwo potem ponownie podzielić prace, jeśli dzieci będą chciały odzyskać swoje dzieło). Warto od razu zwijać prace w rolkę. Jej wspólne rozwinięcie będzie jeszcze bardziej efektowne. No właśnie. Połączone w dłuuugaśny taśmociąg elementy budynku, zwinięte w rulon najlepiej rozwinąć wspólnie w przestronnym pomieszczeniu. W Galerii EL wykorzystaliśmy do tego nawę główną. Nasz wieżowiec zajął ponad połowę długości!
Twoja Helen
#zabawyplastyczne #prostaplastyka #warsztatyplastyczne #warsztatydladzieci #warsztatydlamlodziezy #warsztaty #plastyka #zabawazarchikektura #kulturalnaagentka
Komentarze